Inowrocław to ponadregionalny ośrodek kulturalny, gdzie odbywa się wiele różnorodnych imprez. Najważniejsze z nich to:
Arlekinada czyli Ogólnopolski Festiwal Małych Form Teatralnych, który jest przeglądem dokonań młodych aktorów i okazją do odkrywania talentów. W skład jury wchodzą aktorzy scen polskich.
Otwarty Puchar w Tańcu Nowoczesnym od 1989 roku jest jedną z najbardziej prestiżowych imprez tanecznych w Polsce. Uczestniczy w niej około tysiąca tancerzy z całego kraju. Imprezie towarzyszy, organizowany równocześnie, Ogólnopolski Turniej Tańca dla osób Niesłyszących i Niedosłyszących.
Inowrocławskie Lato Muzyczne to impreza mająca pond 130-letnią tradycję. Sezon Muzyczny w plenerze rozpoczyna się 1 maja i trwa do końca sierpnia.
Dni Inowrocławia to święto miasta, podczas którego w kolejne dni mieszkańcy i goście mają okazję uczestniczyć różnorodnych imprezach kulturalnych i sportowych. Na program składają się festyny, wystawy inowrocławskich twórców profesjonalnych i prezentacja dorobku artystycznego młodzieży, koncerty amatorów i liderów sceny polskiej, liczne konkursy i zabawy, Jarmark Kujawski i Festyn Jadwiżański.
Ogólnopolski Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych organizowany jest od 1970 roku. W programie trzydniowej imprezy są koncerty w różnych punktach miasta, musztra paradna z grą w marszu, koncert plenerowy połączonych kilkunastu orkiestr oraz - obowiązkowo - koncert galowy w muszli koncertowej Parku Solankowego, a także cieszący się wielkim uznaniem nocny koncert przy tężni. W Festiwalu uczestniczy co roku od kilku do kilkunastu zespołów, a do koncertu nocnego zapraszani są najznakomitsi polscy artyści - muzycy i aktorzy jako goście specjalni.
Przegląd Artystyczny Chórów Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Wiosna w Solankach” organizowany jest w Inowrocławiu od 1977r. Uczestnikami tej jednodniowej imprezy są najlepsze chóry województwa, które po przemarszu ulicami miasta w asyście orkiestry górniczej Inowrocławskich Kopalni Soli "Solino" SA występują w niedzielne popołudnie w muszli koncertowej Parku Solankowego.
Inowrocławskie Spotkania Artystyczne to impreza adresowana do młodzieży, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem od 30 lat. W ramach ISA odbywają się Teatralia - czyli przegląd małych form teatralnych, Biesiada Poetycka - prezentacja twórczości młodych poetów w dwóch kategoriach: Turnieju Jednego Wiersza i Turnieju Poezji Śpiewanej, Musicorama- czyli konkurs solistów i zespołów muzycznych oraz Plastikon, tj. prezentacje sztuk plastycznych.
Muzyczne Lato w Tężni to zainaugurowany w 2005 r. cykl koncertów plenerowych, które odbywają się w naturalnej scenerii Parku Solankowego, w pobliżu tężni solankowej. Cykl jest okazją do prezentacji twórczości wybitnych artystów polskich. Najbardziej rozpoznawalnym koncertem tego cyklu przez lata stała się "Inowrocławska Noc Solannowa" z udziałem Grzegorza Turnaua i zapraszanych przez niego artystów.
Inowrocławska Gala Operowo – Operetkowa to impreza organizowana od 2000 r. w ramach Inowrocławskiego Lata Muzycznego z udziałem Inowrocławskiej Orkiestry Promenadowej i znakomitych solistów, zapraszanych przez kierownika artystycznego festiwalu Marka Czekałę. Trzydniowa impreza odbywa się w plenerze teatru letniego, położonego tuż przy Parku Solankowym.
Ino-Rock Festiwal - cykliczna impreza, która po raz pierwszy odbyła się w 2008 roku z inicjatywy Kujawskiego Centrum Kultury i muzyków z grupy Quidam. Od 2009 r. współorganizatorem festiwalu jest Wydawnictwo "Rock-Serwis". Koncerty festiwalowe odbywają się w Teatrze Letnim w samym sercu Parku Solankowego. Do udziału w festiwalu zapraszani są wykonawcy niekoniecznie zbieżni stylistycznie, jednak trafiający swoją twórczością do wrażliwych słuchaczy o otwartych umysłach. Obok uznanych gwiazd pojawiają się debiutanci i artyści niszowi. Podczas dotychczasowych pięciu edycji festiwalu, publiczność nie tylko z Polski ale i z zagranicy miała okazję podziwiać w akcji takich wykonawców jak: Steve Hackett Band, Hawkwind, Focus, Anathema, Brendan Perry, Riverside, Pain Of Salvation, Ozric Tentacles, Nosound, Airbag, Gazpacho, The Pineapple Thief, Soen, Wolf People, Quidam, Indukti, Tune, After, Votum, Lebowski i hipiersonik.
Inowrocławski Festiwal Światła i Smaku organizowany jest od 2010 r. na terenie Parku Solankowego i co roku gromadzi tysiące widzów. Oprócz bajecznie oświetlonego parku, w czasie festiwalu odbywają się koncerty, pokazy laserowe, pokazy teatru ognia, tańców rewiowych, a także w dniu smaku degustacja potraw. Gościem specjalnym tego wieczoru jest zawsze znana medialna postać, która opowiada o gotowanych specjałach. W 2011 r. był to mistrz kulinarny Robert Sowa, a w roku 2012 Paulo Cozza.
Festiwal Muzyki Organowej "Jesienne Wieczory Organowe" to impreza organizowana od 1979 r. Przyjęta przez organizatorów formuła zakłada, że oprócz solowej muzyki organowej przedstawiane są także utwory kameralne i orkiestrowe. Koncerty odbywają się zarówno w sali koncertowej jak i w inowrocławskich kościołach.
Art INO Festiwal to inicjatywa pokazania życia kulturalnego i artystycznego miasta w samym jego centrum, czyli na Inowrocławskim Rynku oraz na deptaku - popularnej Królówce. Atrakcją pierwszej edycji festiwalu było "Niebo barwnych parasolek", czyli instalacja zamontowana nad fragmentem ulicy Królowej Jadwigi. Pomysł wykorzystania w ten barwny sposób przestrzeni miejskiej, zrodził się w Portugalii, a następnie był kontynuowany w kolejnych krajach. W Polsce zrealizowano go zaledwie w kilku miastach, w tym w Inowrocławiu. ART INO FESTIWAL to także wiele różnorodnych imprez towarzyszących, takich jak JAM GRAFFITI, pokazy tańca, iluzji, malowanie ławek, animacje dla dzieci, specjalny pokaz fontanny, szczudlarze czy spektakle teatralne.